Holma folkhögskola söker en hantverkslärare

 

OBS! Tjänsten går inte längre att söka!

Holma Folkhögskola i Höör vill genom folkbildning ge människor kunskap och förmågor att bygga hållbara liv och samhällen. I skolans kursutbud finns bland annat kurser om permakultur, grönsaksodling, skogsträdgårdsodling, livsmedelsförädling, allmän kurs och hantverk. Vi är en liten skola med totalt 17 anställda. Vår arbetsplats kännetecknas av gemenskap och av lärare som är engagerade i både våra deltagare och i våra ämnen. 

Kursen Hantverk för självhushållare är en halvtidskurs med deltagare på plats måndag, tisdag och halva onsdagen. På kursen lär sig deltagarna att hantera olika material och tekniker i syfte att kunna bli mer självförsörjande. Läs gärna mer om kursen på vår hemsida.

Tjänsten

Personen vi nu anställer ska arbeta i nära samarbete med en lärarkollega på hantverkskursen och med omfattningen 45%. Arbetet fördelas under två till tre dagar i veckan. I tjänsten kommer du att planera och genomföra vissa lektioner och finnas på plats som stödlärare under andra lektioner. Tjänsten inleds som en provanställning och kan därefter gå över i en tillvidaretjänst, eventuellt med utökad tjänstegrad och klassansvar.

Vi söker dig som har god kunskap inom hantverksområdet. Vi ser gärna att du har en bred kunskap och kan många olika tekniker såsom snickeri, murning, slöjd, byggnadsvård och verktygsvård. Det är meriterande om du har kunskaper om att bygga med naturliga material samt har ett återbrukstänk.

Önskvärda kvalifikationer och egenskaper:

  • Erfarenhet av att undervisa inom hantverksområdet, gärna från vuxenutbildning.
  • Förståelse för folkhögskolans utbildningsform.
  • God social förmåga 
  • Goda kunskaper kring säkerhet och en förmåga att kunna upprätthålla en säker arbetsmiljö
  • Förmåga att kunna planera och genomföra både teoretisk undervisning och olika praktiska projekt inom hantverksområdet
  • Kunna arbeta självständigt såväl som i nära samarbete med kollegor.
  • Intresse av att arbeta på en skola med sociokratisk organisation och beslutsprocesser samt likalön.
  • Intresse och erfarenhet av Holma folkhögskolas profil
  • Ritningsframställan och vana vid projektering för bygglov
  • B-körkort

Tjänstegrad: 45% 

Lön: Likalön för hela skolans personal. Baserad på heltidslön 34727 kr/månad.

Anställningsform: Provanställning som inför vårterminen 2024 kan övergå till tillsvidareanställning.

Start för anställning: Snarast möjligt eller enligt överenskommelse.

Arbetsplats: Holma folkhögskola i Höör.

För att ansöka om tjänsten, vänligen skicka ett personligt brev och en meritförteckning till jonas.wilson@holmafolkhogskola.se. 

För frågor om tjänsten kontakta rektor Jonas Wilson i första hand via mail jonas.wilson@holmafolkhogskola.se eller annars på telefon 0730681262.

Vi är redan igång med rekryteringsprocessen och kommer avsluta den så snart vi har tillsatt tjänsten.

Läs mer om Holma Folkhögskola på www.holmafolkhogskola.se

Rulla till toppen