Hantverk för självhushållare

Antagningen till våren är nu stängd! Ansökan till hösten 2024 öppnar den 1 april. 

Hantverkskursen innehåller:

 • Grundläggande snickeri
 • Bygga enklare byggnader (ex, vedbod,växthus, utedass, domer) 
 • Trädfällning med handverktyg
 • Färsk slöjd för husbehov
 • Småskalig vedhantering 
 • Göra Biokol
 • Ta hand om gamla hus 
 •  Slå med lie  
 •  Lösningar för lokala kretslopp (ex, kompostering, rotzon, utedass) 
 •  Laga kläder 
 •  Sköta om verktyg, slipa, bryna, skafta
 •  Mätning för husbehov
 •  Grunder gjutning och murning
 •  Stängsling

Kursen omfattar både teori och praktik men fokus är på det praktiska arbetet. Deltagarna arbetar i grupper med att snickra, laga och tillverka saker. 

 

Hantverk för självhushållare

På den här kursen får du prova olika grundläggande hantverkstekniker för att kunna bli mer självförsörjande.  Om man inte vill köpa allt färdigt, eller ta in dyra hantverkare så behöver man lära sig hur man använder verktyg och själv bygger, lagar och reparerar. Det kan handla om att bygga ett litet växthus eller reparera sitt hus. Att kunna laga sina kläder och  hugga sin ved. Vi behöver veta hur man tar hand om sina verktyg, slipar dem och får dem att hålla länge. Hur vi jobbar säkert, lägger upp arbetsplatsen och tar vara på och förvarar olika material. Vi lär oss om material och ofta åstadkommer vi saker genom att använda återvunna material eller resurssnåla lösningar.  Vi pratar om hållbarhet och hur man kan välja långsiktiga och miljövänliga lösningar. På Holma folkhögskola bidrar alla kurser till helheten. Samtidigt som vi lär oss arbetar vi med att bygga upp och utveckla platsen Holma.

På onsdagar har alla deltagare på Holma folkhögskola tillval. Det innebär att man väljer ett annat ämne utöver hantverk. Exempel på tillval kan vara hållbara samhällen, matlagning och ta tillvara odlade produkter, fröodling, snickeri mm. Denna dag har vi lektioner över klassgränserna och du får möjlighet att lära känna fler av deltagarna på skolan. 

Praktisk information

För att bli godkänd på kursen krävs en närvaro på minst 70% av kurstiden.

Kursplats: Kursen är på Holma gård i Höör. Vissa studiebesök förekommer.

Omfattning: 50 %. Kursen pågår på måndagar, tisdagar och onsdag förmiddag. 

Kurstider: Kursen pågår under vårterminen 2024, med start 15 januari och slut 5 juni. Vi har sportlov v.8 och påsklov vecka 13.

Skyddsutrustning: Inför kursstart behöver deltagare skaffa personlig skyddsutrustning med skyddsskor (med stålhätta och trampskydd), hörselskydd, skyddsglasögon, arbetshandskar och rejäla arbetskläder. 

CSN: Kursen berättigar till CSN. Logga in på csn.se, klicka på ‘studera’ och sedan ‘använda veckor’ för att se om du kan få studiemedel. Folkhögskolor faller under ‘gymnasienivå’

Ansökan: Ansöker gör du HÄR på skolans administrativa system Schoolsoft. Första gången du ansöker behöver du starta ett konto varefter du kommer till ett formulär som du fyller i. Glöm inte att skriva ett personligt brev där du förklarar varför du vill gå kursen. 

Ansökningskriterier: För att få gå på kursen måste man vara minst 18 år gammal eller fylla 18 under våren. När vi antar prioriterar vi personer som 

 • är på väg att ställa om sitt liv i självförsörjande riktning 
 • har kunskaper inom odling och liknande som behöver kompletteras med hantverk
 • bor på gård, hus och bedriver jordbruk eller odling 
 • har en klar plan för vad kunskaperna inom hantverk ska användas till 
 • är engagerad i omställningsrörelse, ekoby eller annat liknande socialt projekt 

Reseinformation: Direkttåg från Malmö C till Höör tar ca 35 min. Direkttåg från Lund C till Höör tar ca 20 min. Därefter är det en ca 20 min promenad till Holma Gård där skolan ligger. Ett tips för att korta restiden är att ha en cykel i Höör! 

Mer info: Nils Lindblad, nils.lindblad@holmafolkhogskola.se