Hantverk för självhushållare

 

Vi har  nu stängt för ansökningar till ht 2020. Eventuellt öppnar vi för sena ansökningar närmare kursen.

Den som vill ställa om sitt liv och bli mer självförsörjande behöver en del kunskap inom hantverk. Om man inte vill köpa allt färdigt så behöver man lära sig hur man använder verktyg och själv bygger, lagar och reparerar. Det kan handla om att bygga ett litet växthus eller reparera sitt hus. Man vill antagligen kunna laga sina kläder och själv hugga sin ved. Man behöver veta hur man tar hand om sina verktyg, slipar dem och får dem att hålla länge.

På den här kursen får du lära dig grundläggande hantverkstekniker för att kunna bli mer självförsörjande. Vi lär oss om material och verktyg och ofta åstadkommer vi saker genom att använda återvunna material. Vi pratar om hållbarhet och hur man kan välja långsiktiga och miljövänliga lösningar. Ett annat viktigt område är hur man värmer upp sin bostad. Vi kommer därför att lära oss om rocketstove, vedhantering och solfångare.

Moment:

 • Sköta om verktyg, slipa, skafta
 • Grundläggande snickeri
 • Bygga enklare växthus, utedass
 • Ta hand om gamla hus
 • Byggnadsvård
 • Slå med lie
 • Ved
 • Bygga solfångare, rocketstove
 • Laga kläder
 • Använda ull

Kursen omfattar både teori och praktik men fokus är på det praktiska arbetet. Deltagarna arbetar i grupper med att snickra, laga och tillverka saker.

På onsdagar har alla deltagare på Holma folkhögskola tillval. Det innebär att man väljer ett annat ämne utöver hantverk. Exempel på tillval kan vara hållbara samhällen, fröodling, snickeri, ta tillvara odlade produkter mm. Denna dag har vi lektioner över klassgränserna och du får möjlighet att lära känna fler av deltagarna på skolan.

Kursplats: Kursen är på Holma gård i Höör. Delar av kursen kommer deltagarna att vara på gården Ankhult, två mil norr om Höör, för att lära sig byggnadsvård.

Omfattning: 50 % .  Kursen pågår på måndagar, tisdagar och onsdag förmiddag.

Kurstider: Kursen pågår under höstterminen 2020, med start 17 augusti och slut den 16 december. Höstlov har vi under v. 44.

CSN: Kursen berättigar till CSN. Logga in på csn.se, klicka på ‘studera’ och sedan ‘använda veckor’  för att se om du kan få studiemedel. Folkhögskolor faller under ‘gymnasienivå’.

Heltid: Om du vill gå heltid på Holma folkhögskola så kan denna kurs kombineras med en projektkurs. Det innebär att du jobbar med projekt på skolan och fördjupar dig inom valfritt område. Kontakta Karin Jansson  för mer info, kontaktuppgifter nedan.

Ansökan: Ansöker gör du genom skolans administrativa system Schoolsoft. Första gång du ansöker behöver du starta ett konto varefter du kommer till ett formulär som du fyller i. Bland informationen längst upp på denna sida finns en länk till ansökningssidan. Glöm inte att skriva ett personligt brev där du förklarar varför du vill gå kursen.

Ansök senast: 17 maj, besked om antagning ges kort därefter.

Ansökningskriterier: När vi antar prioriterar vi personer som

 • är på väg att ställa om sitt liv i självförsörjande riktning
 • har kunskaper inom odling och liknande som behöver kompletteras med hantverk
 • äger gård, hus och bedriver jordbruk eller odling
 • har en klar plan för vad kunskaperna inom hantverk ska användas till
 • är engagerad i omställningsrörelse,  ekoby eller annat liknande socialt projekt

Resinformation: Direkttåg från Malmö C till Höör tar ca 35 min. Direkttåg från Lund C till Höör tar ca 20 min. Därefter är det en ca 20 min promenad till Holma Gård där skolan ligger. Ett tips för att korta restiden är att ha en cykel i Höör!

Mer info: Karin Jansson, biträdande rektor, 070-5804632