Nyhetsbrev april

Välkommen in i den virvlande våren. Just nu finns det mycket öppna arrangemang på Holma, kom gärna och hälsa på någon dag! Det här veckobrevet innehåller följande:

  1. Kursansökan är öppen till höstens kurser 
  2. Öppet Hus den 27 april 
  3. Välkommen på Skogsträdgårdsfirandet i maj och juni 

Kursansökan är öppen till höstens kurser. 

Allmän kurs på plats i Höör

Allmän kurs distans – samhälle och miljö

Hantverk för självhushållare 50% 

Skogsträdgård och småskalig agroforestry 75%-100% 

Seniorkurs – odling, omställning och gemenskap 50%

Sociokrati, distans – 50% 

Fröodling, distans – 25%

Öppet hus – långsiktig beredskap, framtid och hopp

Den 27 april har vi Öppet Hus med tema beredskap. Samtalen om beredskap handlar ofta om kortsiktiga individuella lösningar eller långsiktiga lösningar på samhällsnivå. Men hur kan vi jobba tillsammans för att skapa starka sammanhang? Det kommer vi lyfta under dagen. Lärare och deltagare från alla våra kurser på plats för att guida dig runt på skolan. Vi bjuder in till föreläsningar, fantastisk god mat, musik och prova-på-aktiviteter. Kom och låt dig inspireras! Hela programmet finns på vår hemsida!

Skogsträdgårdsfirande 

20 årsjubileum för en av Sveriges äldsta skogsträdgårdar, kanske den äldsta? Det kommer vi fira under fyra onsdagar i maj och juni. Programmet är blandat, med musik, mat och smakprovningar, olika aktiviteter och workshops. Varje datum har sitt tema, välkommen den 15 och 22 maj, samt 12 och 19 juni. Läs mer på vår hemsida! 

Rulla till toppen