Odla för försäljning

Kursen är stängd för ansökningar.

Detta är utbildningen för dig som redan kan odla en del men vill komma igång och odla småskaligt för försäljning. I denna vinterkurs får du möta flera verksamma yrkesodlare och lära dig hur de planerar och genomför sina odlingar.

Odla för försäljning är en distanskurs med helgträffar under vinterhalvåret. Den vänder sig till personer som tidigare har gått en odlingsutbildning eller som har erfarenhet av ekologisk odling av grönsaker, perenner, frukt eller bär. Kursen syftar till att fördjupa kunskaperna i odling samtidigt som man också jobbar med att lägga upp en plan för en kommande småskalig yrkesodling. Kursen syftar till att ge kunskaper för att starta odlingar på 1000 kvm till en hektar.

Kursen består av helgträffar där en yrkesodlare varje gång kommer och föreläser om olika odlingsrelaterade ämnen. De viktigaste kursmomenten är:

Att leva som odlare
Planering av en större odling
Ekonomisk planering, olika företagsformer
Försäljningskanaler
Småskaliga maskiner, bevattningssystem, redskap
Växtskydd
Växtnäring, gröngödsling
Odla i kallväxthus
Ogräskontroll
Säljbara grödor
Egen planering för att starta en yrkesodling

Kursen består av 7 helgträffar på lördagar. Under dessa träffar blir det föreläsningar och ibland även besök på odlingar. OBS: Föreläsningarna kan ibland vara på engelska. Mellan kurstillfällena arbetar deltagarna gemensamt eller enskilt med att planera sin odling.

Kursen drar igång den 1 november med inläsning på distans och första träffen sker den 11 november. Tider för den dagen och övriga datum återkommer vi med. Träffarna är obligatoriska men det finns utrymme att missa ett av dessa tillfällen.

Kurslitteratur: Jordbruksverkets pärm om ekologisk odling (finns på internet)
The Market Gardener, Jean-Martin Fortier

Plats för kursen: Lund, Höör med flera platser i Skåne

Kurstider: 1 nov 2017 till 31 mars 2018

Omfattning: 25 %

Ansök senast: 31 okt

Ansökan sker via formulär i skolans administrativa program Schoolsoft. Första gången du söker kurs behöver du skapa ett konto och sedan fyller du i ett formulär när du loggat in. Länk till ansökan finner du här.

När och hur görs antagning: Eftersom kursen startar redan i november sker antagning kontinuerligt.

Antagningsvillkor:
-Tidigare utbildning i odling eller erfarenhet av odling

Vi tar i första hand in de som
–  har tillgång till mark för att starta odling
– redan har ett odlingsföretag eller har jobbat på ett
– redan driver odling i projektform
– har en klar plan för vad man vill använda kursen till
‘- har kunskaper i permakultur och vill utveckla odling i denna riktning

Kostnader för kursdeltagaren:250 kr för material mm

Efter avslutad kurs ska deltagarna ha fördjupat sin teoretiska odlingskunskap. De ska även ha kunskaper i hur man startar upp ett odlingsföretag och planerar en verksamhet som kan ge reella inkomster.

Kontaktperson:
Karin Jansson, karin.jansson(at)holmafolkhogskola.se