Joyce, allmän kurs: ”Väldigt härligt att få sammanhanget”

– Vi studerar tematiskt, så allt får en röd tråd, istället för att bara plugga historia separat. Det tycker jag är väldigt givande. Det säger Joyce Moosberg, deltagare på Allmän kurs med omställningsprofil på Holma Folkhögskola.

Kunskap för livet på Holma Folkhögskolas allmänna kurs!

Vill du plugga klart gymnasiet, och samtidigt lära dig att leva mer hållbart? Då ska du söka till Allmän kurs med omställningsprofil på Holma Folkhögskola!"Vi studerar tematiskt, så allt får en röd tråd, istället för att bara plugga historia separat. Det tycker jag är väldigt givande", säger deltagaren Joyce Moosberg.Kursstart 20 augusti med undervisning i Lund och Höör. Läs mer och ansök på www.holmafolkhogskola.se/allmann-linje.

Posted by Holma folkhögskola on Friday, May 18, 2018