Skola och personal

Mail: info@holmafolkhogskola.se

Telefon: 0730-681262

Postadress:
Holma Folkhögskola
c/o Studiefrämjandet
Fabriksgatan 2A
222 35 Lund

Du hittar oss på:
Studiefrämjandet, Lund
Holma gård och Holma skogsträdgård, Höör
Ankhult, Sösdala
Brunnshögs stadsodling, Lund

 


Rektor

  Andreas Jonsson

Rektor och lärare – undervisar i Permakultur PDC
Kontakt: rektor@holmafolkhogskola.se
Tel: 0730-581836

Biträdande rektorer

DSC06408 Karin Jansson

Biträdande rektor med ansvar för profilkurser
Undervisar i odlingskurser
Kontakt: karin.jansson@holmafolkhogskola.se

DSC06384 Jonas Wilson

Administratör och biträdande rektor med ansvar för Allmän kurs.
Undervisar på kursen En by ställer om.
Kontakt: administration@holmafolkhogskola.se
Tel: 0730-681262

Kurator och SYV

DSC06388   Teodora Jelesin

Kontakt: teodora.jelesin@holmafolkhogskola.se
Tel: 0703298921

 

Ekonomi

Anna Carlsson
Kontakt: ekonomi@holmafolkhogskola.se

 

Lärare

 Hanna Jönsson

Undervisar i skogsträdgårdsodling
Kontakt: hanna.jonsson@holmafolkhogskola.se

DSC06405 Nils Lindblad

Undervisar i Mat ur Jorden och Skogsträdgårdsodling
kontakt: nils.lindblad@holmafolkhogskola.se

 

  Johanna Johansson 

Undervisar i skogsträdgårdskurser
Kontakt: johanna.johansson@holmafolkhogskola.se
Tel: 070-8458364
 

DSC06394    Florencia Fernandez

Undervisar på allmän kurs
Kontakt: Florencia.fernandez@holmafolkhogskola.se

 

DSC06391    Nadja Storsaeter

Undervisar på allmän kurs
Kontakt: nadja.storsaeter@holmafolkhogskola.se

 

DSC06387   Anna Gunulf Åberg

Undervisar på allmän kurs
Kontakt: anna.gunulf@holmafolkhogskola.se

 

DSC06403    Hugo Malm 

Undervisar på Ställ Om
Kontakt: hugo.malm@holmafolkhogskola.se

 

DSC06398  Chris Wegweiser

Undervisar på Ställ Om
Kontakt: chris.wegweiser@holmafolkhogskola.se

 

 Charlotte Nycander

Undervisar i Mat ur Jorden
Kontakt: charlotte.nycander@holmafolkhogskola.se

 

  Torbjörn Einarsson

Undervisar i Praktisk Byggnadsvård
Kontakt: torbjorn.einarsson@holmafolkhogskola.se

 

Jennie Stenberg

Undervisar i Livsmedelsförädling
Kontakt: jennie.stenberg@holmafolkhogskola.se